Skip to content

181 Club House Rd.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jul 11, 1997

Property Information

Block324.31
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,430
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
58%
Improvement Value:$101,300
42%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+5.2%
2024$5,924+3.5%
2023$5,724+1.3%
2022$5,651+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5487, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1955