Skip to content

47 Tiller LaneBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Jun 27, 1998

Property Information

Block324.31
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,009
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
53%
Improvement Value:$124,200
47%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,824+5.2%
2024$6,486+3.5%
2023$6,267+1.3%
2022$6,188+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5614, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1998