Skip to content

194 Mast Rd.Brick, NJ 08723

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block324.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2190
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,190
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
36%
Improvement Value:$249,600
64%
Total Assessment$389,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,063+5.2%
2024$9,565+3.5%
2023$9,241+1.3%
2022$9,124+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 12036, Page 49

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 10826, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10350, Page 46

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 5510, Page 38