Skip to content

182 Club House Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block324.32
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,166
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
64%
Improvement Value:$78,300
36%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+5.2%
2024$5,359+3.5%
2023$5,178+1.3%
2022$5,113+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5381, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1950