Skip to content

55 Mizzen RdBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 20, 2017

Property Information

Block324.33
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,544
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,300
56%
Improvement Value:$200,300
44%
Total Assessment$456,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,794+5.2%
2024$11,210+3.5%
2023$10,831+14.9%
2022$9,429+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 16673, Page 47Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5062, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1970