Skip to content

63 Mizzen Rd.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 18, 2023

Property Information

Block324.33
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage975
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
73%
Improvement Value:$75,700
27%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,276+5.2%
2024$6,916+3.5%
2023$6,682+1.3%
2022$6,597+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 18047, Page 931Recorded9/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970