Skip to content

89 Mizzen Rd.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block324.34
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,537
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,100
51%
Improvement Value:$235,900
49%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,398+5.2%
2024$11,784+3.5%
2023$11,386+1.3%
2022$11,242+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$473,000
DeedBook 15307, Page 723

Property Sale

Sale
$502,500
DeedBook 14487, Page 1199

Property Sale

Sale
$341,088
DeedBook 4749, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1989