Skip to content

165 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2009

Property Information

Block324.35
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,230
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,500
74%
Improvement Value:$109,000
26%
Total Assessment$419,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,836+5.2%
2024$10,299+3.5%
2023$9,951+1.3%
2022$9,825+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969