Skip to content

146 Royal DrBrick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block324.36
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,172
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
56%
Improvement Value:$206,200
44%
Total Assessment$471,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,171+5.2%
2024$11,568+3.5%
2023$11,177+1.3%
2022$11,036+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975