Skip to content

134 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$767,500
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block324.36
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,334
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
46%
Improvement Value:$249,000
54%
Total Assessment$459,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,856+5.2%
2024$11,268+3.5%
2023$10,887+1.3%
2022$10,750+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$767,500
Sq Ft2,334DeedBook 20229, Page 1575Recorded12/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1984