Skip to content

98 Jib LaneBrick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block324.38
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,552
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
49%
Improvement Value:$247,600
51%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,466+5.2%
2024$11,848+3.5%
2023$11,447+1.3%
2022$11,303+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft2,552DeedBook 18924, Page 734Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,552DeedBook 17925, Page 592Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 11876, Page 1240

Property Built

Built

Year Built: 1985