Skip to content

132 Jib CircleBrick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block324.38
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2820
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,820
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,600
58%
Improvement Value:$293,500
42%
Total Assessment$699,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,058+5.2%
2024$17,163+3.5%
2023$16,583+1.3%
2022$16,373+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft2,820DeedBook 19102, Page 1412Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 10325, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1984