Skip to content

131 Jib CircleBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block324.38
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1780
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,530
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,500
59%
Improvement Value:$183,400
41%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+5.2%
2024$10,898+3.5%
2023$10,529+23.2%
2022$8,544+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 17349, Page 472Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 16535, Page 205Recorded10/11/2016

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5351, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1980