Skip to content

119 Jib CircleBrick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$527,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block324.38
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1926
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,926
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,900
57%
Improvement Value:$180,900
43%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,973+5.2%
2024$10,429+4.1%
2023$10,019+3.8%
2022$9,656+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$527,000
Sq Ft1,926DeedBook 17590, Page 50Recorded8/30/2019

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 13772, Page 1063

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5635, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1987