Skip to content

115 Jib CircleBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$12,100
Last Sale Date
Mar 29, 2002

Property Information

Block324.38
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,428
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
67%
Improvement Value:$138,600
33%
Total Assessment$423,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,931+5.2%
2024$10,390+8.4%
2023$9,588+1.3%
2022$9,466+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$12,100
DeedBook 10892, Page 739

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5357, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1960