Skip to content

56 Jib LaneBrick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block324.38
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SFAG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
45%
Improvement Value:$277,500
55%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,980+5.2%
2024$12,336+3.5%
2023$11,919+1.3%
2022$11,769-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,720DeedBook 19829, Page 1286Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$882,000
Sq Ft2,720DeedBook 19482, Page 1904Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$502,500
Sq Ft2,720DeedBook 17724, Page 127Recorded12/19/2019

Property Sale

Sale
$545,600
DeedBook 12155, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 10815, Page 483