Skip to content

60 Jib LaneBrick, NJ 08723

Built 2005

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block324.38
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,524
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,500
50%
Improvement Value:$260,400
50%
Total Assessment$519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,429+5.2%
2024$12,764+3.5%
2023$12,332+1.3%
2022$12,176+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft2,524DeedBook 19311, Page 244Recorded2/28/2023

Property Sale

Sale
$643,127
DeedBook 12584, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 2005