Skip to content

69 Jib LaneBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block324.39
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,449
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
65%
Improvement Value:$118,500
35%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,743+5.2%
2024$8,310+3.5%
2023$8,029+1.3%
2022$7,928+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,449DeedBook 17996, Page 36Recorded8/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1980