Skip to content

49 Topsail Rd.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block324.39
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage884
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
80%
Improvement Value:$50,000
20%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,458+5.2%
2024$6,138+3.5%
2023$5,930+1.3%
2022$5,855+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft884DeedBook 18768, Page 1500Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 16292, Page 12Recorded1/14/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5160, Page 179

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 4832, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1980