Skip to content

61 Topsail Rd.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block324.39
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,909
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,100
59%
Improvement Value:$172,500
41%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,864+5.2%
2024$10,326+3.5%
2023$9,977+1.3%
2022$9,850+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft1,909DeedBook 16461, Page 1301Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 11068, Page 1350

Property Built

Built

Year Built: 1985