Skip to content

195 Royal Dr.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block324.40
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,400
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
51%
Improvement Value:$125,700
49%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,566+5.2%
2024$6,241+3.5%
2023$6,030+1.3%
2022$5,953+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,400DeedBook 19161, Page 1880Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5066, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4956, Page 911