Skip to content

239 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1990

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block324
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,408
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,400
29%
Improvement Value:$342,300
71%
Total Assessment$483,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,494+5.2%
2024$11,875+3.5%
2023$11,473+1.3%
2022$11,328+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft3,408DeedBook 18947, Page 782Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$493,000

From:

To:

Sq Ft3,408DeedBook 16978, Page 1105Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11824, Page 133

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5501, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1990