Skip to content

209 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 9, 2013

Property Information

Block324
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2307
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,307
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
40%
Improvement Value:$247,100
60%
Total Assessment$411,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+5.2%
2024$10,112+3.5%
2023$9,770+1.3%
2022$9,647+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 15712, Page 525Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 11529, Page 1631

Property Built

Built

Year Built: 1985