Skip to content

295 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block324
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,530
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,100
42%
Improvement Value:$175,600
58%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,870+5.2%
2024$7,480+9.8%
2023$6,812+1.3%
2022$6,726+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000
Sq Ft1,530DeedBook 17569, Page 141Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12339, Page 1748

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5402, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 5099, Page 309