Skip to content

39 Boom LaneBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2011

Property Information

Block325
Lot908
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,722
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
47%
Improvement Value:$161,600
53%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,857+5.2%
2024$7,468+3.5%
2023$7,216+1.3%
2022$7,124+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 14027, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$49,100
DeedBook 5493, Page 640