Skip to content

500 Sunset Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block32
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,434
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,166,900
69%
Improvement Value:$524,400
31%
Total Assessment$1,691,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,686+5.2%
2024$41,521+3.5%
2023$40,118+14.5%
2022$35,046+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,750,000

From:

To:

Sq Ft3,434DeedBook 17495, Page 539Recorded6/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$281,000
DeedBook 5279, Page 46