Skip to content

167 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block335
Lot512
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page27.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage996
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
64%
Improvement Value:$75,600
36%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,440+5.2%
2024$5,170+3.5%
2023$4,995+1.3%
2022$4,932+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
Sq Ft996DeedBook 19228, Page 331Recorded11/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 4924, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1950