Skip to content

87 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block340.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,566
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,200
51%
Improvement Value:$133,800
49%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+5.2%
2024$6,702+3.5%
2023$6,476+1.3%
2022$6,394+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,566DeedBook 18579, Page 365Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$129,990
DeedBook 5497, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372