Skip to content

57 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block340.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,480
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
41%
Improvement Value:$180,000
59%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,878+5.2%
2024$7,488+3.5%
2023$7,235+1.3%
2022$7,143+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10509, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$173,605
DeedBook 5638, Page 418

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372