Skip to content

209 Claudia RdBrick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$64,200
Last Sale Date
Jun 15, 1994

Property Information

Block340.07
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2278
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,278
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
41%
Improvement Value:$243,100
59%
Total Assessment$408,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,307+5.3%
2024$9,784+3.6%
2023$9,444+1.3%
2022$9,322+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$64,200
DeedBook 5172, Page 751