Skip to content

80 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2002

Property Information

Block340
Lot121
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,110
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,700
42%
Improvement Value:$194,300
58%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653+5.2%
2024$8,224+3.5%
2023$7,946+1.3%
2022$7,846+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,990
DeedBook 5478, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372