Skip to content

22 West PierBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$134,990
Last Sale Date
Sep 4, 1998

Property Information

Block340
Lot137
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2030
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
44%
Improvement Value:$176,800
56%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+5.2%
2024$7,750+3.5%
2023$7,488+1.3%
2022$7,394+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$134,990
DeedBook 5615, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372