Skip to content

28 West PierBrick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block340
Lot140
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,672
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
38%
Improvement Value:$231,200
62%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,686+5.2%
2024$9,206+4.2%
2023$8,836+1.3%
2022$8,724+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5739, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$1,296,000
DeedBook 5341, Page 372