Skip to content

12 So. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC0501
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28.1

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
49%
Improvement Value:$107,900
51%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+5.2%
2024$5,227+3.5%
2023$5,050+1.3%
2022$4,986+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,376DeedBook 19291, Page 24Recorded2/2/2023

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,376DeedBook 18164, Page 1625Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 14553, Page 1091

Property Sale

Sale
$136,900
DeedBook 5745, Page 95

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5311, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1987