Skip to content

41 So. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$154,100
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC0801
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
Description1376
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
49%
Improvement Value:$108,100
51%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+5.2%
2024$5,232+3.5%
2023$5,055+1.3%
2022$4,991+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$154,100

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 16551, Page 1538Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 15617, Page 216Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14175, Page 1542

Property Sale

Sale
$104,990
DeedBook 5195, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1987