Skip to content

45 So. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC0803
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,527
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
48%
Improvement Value:$113,700
52%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649+5.2%
2024$5,369+3.5%
2023$5,188+1.3%
2022$5,122+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,527DeedBook 17171, Page 410Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5643, Page 379

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5509, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1987