Skip to content

32 So. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC1101
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,697
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
46%
Improvement Value:$123,100
54%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+5.2%
2024$5,600+3.5%
2023$5,411+1.3%
2022$5,342+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14996, Page 1795

Property Sale

Sale
$126,325
DeedBook 5391, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1996