Skip to content

30 So. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC1102
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28.1

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,529
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
48%
Improvement Value:$111,500
52%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,592+5.2%
2024$5,315+3.5%
2023$5,135+1.3%
2022$5,070+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,529DeedBook 19203, Page 634Recorded10/21/2022

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,529DeedBook 17854, Page 670Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5393, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1996