Skip to content

25 North PierBrick, NJ 08723

Built 1998

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block340
Lot167
QualifierC2001
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,697
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
47%
Improvement Value:$116,600
53%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,724+5.2%
2024$5,440+3.5%
2023$5,256+1.3%
2022$5,190+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,697DeedBook 19857, Page 1907Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 5745, Page 314

Property Sale

Sale
$129,485
DeedBook 5566, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$614,000
DeedBook 5332, Page 761