Skip to content

3 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1987

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block340
Lot168
QualifierC0202
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,385
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
49%
Improvement Value:$109,300
51%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,535+5.2%
2024$5,261+3.5%
2023$5,083+1.3%
2022$5,019+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,385DeedBook 17412, Page 1286Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,385DeedBook 16322, Page 890Recorded2/23/2016

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 4765, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1987