Skip to content

37 No. Sailor'S Quay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block340
Lot168
QualifierC1304
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,697
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
46%
Improvement Value:$123,200
54%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,894+5.2%
2024$5,602+3.5%
2023$5,413+1.3%
2022$5,344+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 16691, Page 1277Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10900, Page 1299

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5453, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$614,000
DeedBook 5332, Page 761