Skip to content

260 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block340
Lot46.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2667
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,667
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
33%
Improvement Value:$279,200
67%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831+5.2%
2024$10,294+3.5%
2023$9,946+4.5%
2022$9,513+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,667DeedBook 17757, Page 1876Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10228, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5628, Page 397