Skip to content

316 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block340
Lot58.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,858
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,600
52%
Improvement Value:$136,200
48%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+5.2%
2024$6,967+3.5%
2023$6,732+0.0%
2022$6,731+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5128, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1955