Skip to content

346 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block340
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage891
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
67%
Improvement Value:$71,800
33%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,543+5.2%
2024$5,268+3.5%
2023$5,090+1.3%
2022$5,026+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft891DeedBook 18887, Page 87Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft891DeedBook 16518, Page 1292Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14626, Page 1036

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 14297, Page 1741

Property Built

Built

Year Built: 1930