Skip to content

360 Cherry Quay Rd.Brick, NJ 08723

Built 1977
Other Exempt

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 7, 1990

Property Information

Block340
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,416
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
48%
Improvement Value:$158,500
52%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$6,747+2.5%
2020$6,583+2.9%
2019$6,398+0.5%
2018$6,365+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4876, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1977