Skip to content

103 Atrium Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block340
Lot71.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,972
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,800
43%
Improvement Value:$172,300
57%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,803+5.2%
2024$7,417+3.5%
2023$7,166+1.3%
2022$7,075+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,972DeedBook 19428, Page 150Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10462, Page 463

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 10110, Page 695

Property Sale

Sale
$161,350
DeedBook 5537, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5397, Page 987