Skip to content

111 Atrium Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block340
Lot71.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,904
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
42%
Improvement Value:$173,300
58%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,744+5.2%
2024$7,360+3.5%
2023$7,111+1.3%
2022$7,021+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,904DeedBook 19460, Page 1247Recorded8/15/2023

Property Sale

Sale
$157,650
DeedBook 5510, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5397, Page 987