Skip to content

113 Atrium Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$148,900
Last Sale Date
Jan 9, 1998

Property Information

Block340
Lot71.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,904
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
39%
Improvement Value:$201,700
61%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+5.4%
2024$7,856+3.6%
2023$7,582+1.3%
2022$7,483+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 5542, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5397, Page 987