Skip to content

120 Atrium Dr.Brick, NJ 08723

Built 1997

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 25, 2001

Property Information

Block340
Lot71.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2081
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,081
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
40%
Improvement Value:$190,400
60%
Total Assessment$316,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,162+5.2%
2024$7,758+3.5%
2023$7,496+1.3%
2022$7,401+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10465, Page 1459

Property Sale

Sale
$144,200
DeedBook 5484, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5397, Page 987