Skip to content

2421 Hooper Ave.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block340
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,280
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,200
43%
Improvement Value:$149,400
57%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+5.4%
2024$6,148+3.6%
2023$5,931+1.3%
2022$5,853+1.7%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$0

Foreclosure Case F-006186-12

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Built

Built

Year Built: 1989